Obhájili titul

Šutéři se minulý rok po sérii druhých míst radovali z titulu. Letos se jejich radost opakovala. Stali se tak druhým týmem, který získal Markvartcup dvakrát po sobě.

Lajdáci dali ve svém prvním zápase v turnaji snad nejrychlejší gól v historii Markvartcupu. Necelá půlminuta jim stačila na to, aby gólově načali zápas. Jenže to bylo vše a v zápase podlehli. V ostatních zápasech si gólově nepočínali o nic lépe a nezískali ani bod. Posledním místem jen zopakovali propadák z roku 2010. Jeden primát však získali, konkrétně Lukáš Hobza, cenu za nejlepšího gólmana.

Markovadečáci propadli a obsadili na ně nezvyklou čtvrtou pozici. Nejhorší umístění tohoto týmu lze spatřit v jednoznačných gólových příležitostech, které byly nepochopitelně zahazovány. První dva mače Markovadečáci prohráli a svoji čest zachraňovali až v posledních dvou, kdy se jim podařilo urvat dvě výhry. Na lepší umístění to ale nebylo. Nebýt pak Boře Fučíká, který v bráně v posledním zápase chytil jasnou gólovou příležitost a byl pak za něj oceněn jako vlastník nejlepšího zákroku turnaje, byl by snad tento ročník označován jako černý ročník Markvartcupu v kronikách Markovadečáků.

Motýlci se letos umístili na třetí příčce, což je jejich největší úspěch. Medailová pozice týmu, který se navíc objevil v krásných nových dresech, vdechla do hvězdokupy naději lepších zítřků. Ovšem bude to těžké, Markvartcup má právě tolik favoritů, kolik je týmů v turnaji mínus jeden černý kůň a tím jsou právě Motýlci. To, že je to pro Motýlky opravdu úspěšný Markvartcup, potvrdil ještě Radim Stér, který obdržel cenu pro nejlepšího střelce. Individuálního ocenění se také dočkal Honza Syrový, který byl vyznamenán za nejlepší umělecký dojem na ledu. Vhodně zvolená obuv společně s těžkým terénem našla jeho skryté vlohy.

Hasiči Markvartice překvapili celou veřejnost a možná i sebe, když získali stříbrné medaile. Na úvod byli poraženi, ovšem pak se červená smršť dokázala vypořádat se zbylými soupeři a obsadili druhou pozici v celkové tabulce, což je jejich nejlepší umístění v historii. Navíc Mirda Svoboda získal cenu pro nejlepšího střelce.

Šutéři z Maršůvek hráli klidně do posledního kola bez ztráty kytičky. Avšak v posledním zápase s Markovadečáky klopýtli. Věděli, že o titul mohou přijít jen v případě, že prohrají o více než šest branek. Tento scénář za současného stavu Markovadečáků a jich samotných patřil spíš do sfér utopie. Pocit, že by o jasný titul mohly přijít, je svazoval a raději se věnovali obraně. Titul ubránili a právem jim patří Markvartcup a Martinu Herbrychovi titul za nejlepšího brankáře turnaje.

Týmy historicky zaznamenaly posun. Hasiči Markvartice se dostali na šesté místo a na Motýlky už ztrácí jen šest bodů – rozdíl, který může být smazán během jednoho nebo dvou turnajů. Ovšem Motýlci ztrácí už jen tři body na čtvrté Lajdáky, takže tyto dva týmy se klidně příští Markvartcup mohou v historické tabulce vyměnit, ale nemusí. První tři pozice jsou během následujících tří turnajů neotřesitelné. Šutéři se mohli přiblížit výrazně k první příčce na dostřel pěti bodů, kdyby zvládli poslední mač s Markovadečáky, ale na kdyby se fotbal nehraje a Markvartcup už vůbec ne. Jejich zmiňovaný duel se z tohoto pohledu hrál vlastně o šest bodů. 

Z vývoje umístění týmů lze vyčíst mnoho, například, že Markovadečáci ztratili svůj trend a padají dolů. Nebo že Šutéři z Maršůvek zažívají krásnou pětiletku. Lajdáci by zase utvořili v grafu krásný symetrický útvar pokud by na příštím turnaji byli druzí. Motýlci, že si uvědomili, že pokud budou bývat čtvrtí, tak žádnou medaili nepřivezou (ročníky 2008-2010) ovšem v našich srdcích jsou a budou stále ti čtvrtí. A Hasiči Markvartice? Neodvažuji se číst.

Kompletní výsledky zápasů a střelců gólů jsou k nahlédnutí zde. Zápasy bohužel nebyly hrány podle uvedeného pořadí.

Co se týká výkonnostních košů, které jsou využity v případě šesti mančaftů, tam je změna. Motýlci si prohodili pozici s Lajdáky - Motýlci teď ve druhém výkonnostním koši, Lajdáci ve třetím.

Konečné pořadí letošního turnaje

1/ Šutéři z Maršůvek 11:4 / 9 bodů
2/ Hasiči Markvartice 8:6 / 9 bodů
3/ Motýlci 10:9 / 6 bodů
4/ Markovadečáci 6:7 / 6 bodů
5/ Lajdáci 4:13 / 0 bodů

Herri

 

Do Posvátné soboty zbývá jeden týden

Týden nás dělí od korunovace nového krále. Advent Markvartcupu, který začíná týden před tím vánočním, protože má na rozdíl od něj týdnů pět, už vyhlíží cíl. Na jeho konci se skví Posvátná sobota. A vypadá to na klání mezi čtyřmi a půl týmem. Motýlci, Markovadečáci, Šutéři z Maršůvek, Hasiči Markvartice a Lajdáci, kteří se schází jak švábi na pivo. Veteráni pro tento rok nepostavili tým a turnaje se nezúčastní. Už teď je tedy jasné, že vítěz vzejde ze hry každý s každým. Ale kdo to bude?

Motýlci, jako první přihlášení, se evidentně rozhodli uštvat svého soupeře, když angažovali třináct hráčů. Snese se nakupení tolika celebrit v jednom týmu? Tým se blýská tolika hvězdami, že by tento rok mohli své zápasy sehrát po setmění a ani by nebylo potřeba umělého osvětlení. Mimochodem unikla zpráva, že Vedení Markvartcupu o této možnosti usilovně s týmem Motýlků vyjednává. Zápasy by se měly sehrát až po západu slunce. Hrou pod osvětlením si slibují kvalitnější atmosféru.

Markovadečáci mají letos vůbec největší problém s týmem, pokud nebudeme počítat Lajdáky. Stárnoucí kolektiv, kolem letos už nehrajícího Vláďe Fučíka, hlásí velkou marodku. Letos je tento tým vlastně nejstarší, a tak budou asi nuceni vytáhnout nějaké překvapení ze svých nasbíraných zkušeností. Zkusme si představit zápas mezi Motýlky a Markovadečáky. Aby stejným poměrem, jako je hráčů v týmu, neskončil i konečný výsledek zápasu.

Šutéři z Maršůvek letos měli problém s poskládáním mančaftu. Jádro bylo jasné. To bylo dále posíleno o zkušenost do obranných řad a mladou dravost do útoku. Těžko říct z jakého důvodu odcházejí z tohoto týmu hráči ihned po obrovských úspěších. Marián Vahiľa toho roku vyhrál titul krále střelců s rekordním počtem branek, ale ihned další turnaj se pakoval. Petr Široký dokonce zvedl se Šutéry nad hlavu Markvartcup, přesto se ze smlouvy vyvázal. Jakoby tu existovala nějaká spojitost mezi úspěchy Šutérů z Maršůvek a dravou lačností Motýlků.

Hasiči Markvartice letos posílili. Uvidíme, zda nasbírali zkušenosti z minulých turnajů, kde si nepočínali špatně, ale zápasy, ve kterých vedli přecejen nedokázali ukočírovat do zdárného konce. Marcel Chromý evidentně věří svému týmu, po tom co prohlásil, že si doma vyhradil pro pohár Markvartcupu speciální poličku ve speciálním pokojíčku s hlídanou teplotou, která kolísá pouze plus mínus jeden stupeň od nastavených jednadvaceti.

Lajdáci, ti mají ukrutný problém. Tým se rodí, a že porod je to komplikovaný. „Komplikovanější porod jsme tu ještě neměli,“ nechala se slyšet třebíčská porodnice. Čtyři hráči podle pravidel Markvartcupu samozřejmě stačí na získání licence, ale zkusme si ještě jednou představit klání s Motýlky.

Favorit letos opět snad ani neexistuje. Šutéři promlouvají každý rok v boji o první pozici, stejně tak Markovadečáci. Motýlci by letos už taky mohli atakovat vyšší pozice, než čtvrtou příčku, čili jsou tradičně pasování do role černého koně. Hasiči Markvartice budou kousat, to je více, než jasné. A Lajdáci se za současného stavu prakticky nedají číst.

Sraz na Markvartcup je poslední sobotu před Vánoci v 9:00 na Skalce. Následuje slavnostní zahájení a bezprostředně po něm první utkání Markvartcupu 2013.   

Herri

 

 

Svátek (o)kopané už klepe na dveře

Tak kdopak nám letos potěžká Markvartcup ve svých rukách? Bude to někdo z velké trojice Markovadečáci, Veteráni a Šutéři z Maršůvek, kteří si rok co rok mezi sebou přehazují prvenství, nebo to konečně bude někdo úplně nový? Podaří se Šutérům obhájit loňský titul, nebo ho budou muset odevzdat do jiného vlastnictví? Odpovědi se dozvíme velmi brzy. Letošní posvátná sobota vychází na 21. prosince!

Pamatujete, jak minulý rok Šutéři z Maršůvek táhli turnajem bez porážky a nakonec brali první místo? Jak Veteráni překvapivě nepostoupili do semifinále přímo, ale museli se spokojit se čtvrtfinále, ze kterého se dostali až do finále? Jak Markovadečáci na poslední chvíli odvrátili svoje nejhorší umístění v Markvartcupu dohodou o zápasu o třetí místo, kdy porazili Lajdáky? A i když do semifinále postupovali přímo? Jak Lajdáci kývli na nabídku Markovadečáků a v přímém souboji o bronz podlehli? Jak Motýlci málem prošli přes Lajdáky do semifinále? Prohráli až na penalty! A jak Hasiči Markvartice trápili Veterány ve čtvrtfinále a dokonce vedli, ale nakonec se z turnaje pakovali? Jeden zápas mohl skončit jinak a celý tenhle scénář by se zhroutil jak domeček z karet, protože situace by byla naprosto odlišná.

S jistotou nemůžeme říct, kdo bude mít letos navrch, týmy jsou tak vyrovnané, jakoby už větší rovnováha v celém nesmírném vesmíru nastat nemohla. Přesto se nakonec jazýček vah vychýlí na jednu stranu, jakmile zazní poslední hvizd turnaje. Těch variant je několik, klidně si můžeme představit, že turnaj vyhraje kdokoliv. Zeptáme-li se kohokoliv, vždy favorizuje právě svůj tým.

Model turnaje

Vycházejme z hlediska, že na turnaji bude šest tradičních týmů. Za tohoto stavu budou rozřazeny do dvou kvalifikačních skupin losem, který proběhne bezprostředně před zahájením turnaje. Výkonnostní koše, ze kterých vzejdou obě skupiny, byly naplněny podle průměrného počtu bodů na zápas za celé své působení v Markvartcupu. Pokud by se však sešlo pouze pět a méně týmů, hraje se každý s každým.

1. výkonnostní koš: Veteráni (2,19), Markovadečáci (2,13).

2. výkonnostní koš: Šutéři z Maršůvek (1,67), Lajdáci (1,10).

3. výkonnostní koš: Motýlci (0,87), Hasiči Markvartice (0,40).

Očekávejte bližší informace před turnajem. Prosíme, přihlašujte svoje týmy a pište jména hráčů sem do diskuse. Nutno dodat soupisky do 14. prosince.

Podívejte se na upoutávku letošního Markvartcupu, která letos vznikla v dílně Vojty Herbrycha.

vojtaherbrych.rajce.idnes.cz/Desktop/#Muj_film_1.jpg

Herri